12foto.jpg
Savanorė Rasa: „Vaikų linija“ tapo dalele gyvenimo, kurį stengiuosi visiems kurti laimingą. Smagu čia darbuotis, išgirsti vaiką, kuris prašo pagalbos, suprasti jį, šypsotis kartu su vaiku...“

Sunkumai draugystėje

Aš neturiu draugų. Jaučiuosi vienišas.

 

Visi nori turėti draugų. O kai jų neturime, mes jaučiamės vieniši, liūdni.

Kiekvienas iš mūsų kartais jaučiasi vienišas. Vieniems vienatvė - galimybė pabūti pačiam su savimi, pamąstyti, pasvajoti, susikaupti, kitiems - tai skausmingas ir sunkus išgyvenimas.

 

Kartais pasijuntame vieniši būdami tarp kitų (pavyzdžiui, klasėje) ar net šalia artimų žmonių. Net ir jausdamasis vienišas, dažniausiai nesi vienas. Kasdien bendrauji su kitais. Tačiau kažko tame bendravime trūksta. Ko gi trūksta? Ko norėtųsi? O kas turėtų būti, kad nesijaustum vienišas? Ar tuomet, kai pažįstami pakviestų tave kur nors nueiti? O gal tada, kai su klasioke ar klasioku dviese ruoštumėte namų darbus? Pamąstyk, su kuo norėtum daugiau bendrauti iš tavo klasiokų ar kieme esančių vaikų. Svarbu suprasti, ko norisi iš bendravimo.

 

Susipykom

 

Konfliktas yra normali bendravimo dalis. Pykstasi ir vaikai, ir suaugę. Būtų keista, jei žmogus visai su niekuo nesipyktų. Ir patys geriausi draugai kartais susipyksta, bet tai nereiškia, kad jų draugystė nutrūksta.

Pykstamasi dėl įvairių dalykų: nuomonių nesutapimo, skirtingų norų ar galimybių, nesusikalbėjimo. Arba tuomet, kai draugai padaro ką nors, ko iš jų nesitikime. Pavyzdžiui, draugė įsimylėjo tą patį vaikiną, kaip ir tu, ar klasiokas nedavė nusirašyti matematikos namų darbo.

Susikivirčijus kyla įvairių jausmų: pyktis ant kito žmogaus ir ant savęs, liūdesys, kaltė, nusivylimas, baimė prarasti draugą. Gali net nesinorėti kalbėtis... Svarbu žinoti, kad konfliktą galima išspręsti, pavyzdžiui, gali tiesiog atleisti. Geriausia tai daryti kalbantis. Pavyzdžiui, gali pasakyti draugui, kodėl supykai.

 

Kaip gali spręsti kilusį konfliktą:

  • Pabandyk suprasti tavo draugo elgesį, paklausti jo paties, kas nutiko.
  • Įvardink savo jausmus ir išgirsk draugo jausmus.
  • Šaunu, kai atrandi noro pats žengti žingsnį link susitaikymo.
  • Svarbu mokėti ne tik atsiprašyti, bet ir atleisti.

Sėkmingai išspręstas konfliktas gali sustiprinti draugystę.

 

Mano geriausias draugas mane išdavė...

 

Kas yra išdavystė? Ar tai reiškia, kad tavo draugas bendrauja ir su kitais vaikais? Ar jis išdavė tavo paslaptį? O gal jis atsisėdo su kitu klasioku? Gali būti, jog jis apkalbėjo ar pasišaipė iš tavęs? Draugai gali padaryti tokių dalykų, kurių iš jų nesitiki, kuriems nepritari, kurie skaudina tave. Tačiau tai nereiškia, jog privalai nutraukti santykius su jais.

 

"Tiesiog žmonės draugystę laiko labai savanaudiška. Juk reikia pačiam gyventi ir leisti tai daryti kitiems. Jei kas nors bendrauja su kitais, tai nėra blogai, juk ir pati turi kitų pažįstamų. Nors mes su drauge retokai susitinkam, bet ji mano tikra draugė. Mes visada atrandam viena kitai laiko. Jei ne šiandien, tai rytoj. Nors pusvalandžiui. Juk negalima reikalauti žmogaus, kad visada būtų tik su tavim ir su niekuo kitu" - tai citata iš skilties "Diskutuok su bendraamžiais" vykstančio pokalbio.

 

Išsiskyrimas su draugu

 

Kiekvienam yra tekę išsiskirti su artimu ir svarbiu žmogumi. Kartais išsiskirti su draugu tenka dėl nesutarimų, kartais dėl to, kad draugas kur nors išvyksta, pavyzdžiui, į kitą miestą ar šalį, būna, jog žmonės paprasčiausiai nutolsta vienas nuo kito – keičiasi pomėgiai, požiūris į gyvenimą, vertybės.

Draugą, su kuriuo išsiskyrei, pamiršti sunku, tačiau ir nereikia stengtis pamiršti. Su išsiskyrimo liūdesiu tenka tam tikrą laiką pabūti ir jį "išliūdėti". Svarbu atrasti erdvę, kur išlieti jausmus – kalbėtis apie juos su artimais žmonėmis, juos išpiešti, išrašyti ar kaip kitaip išbūti. 

 

Išgyveni sunkumų santykiuose su draugais? Paskambink į “Vaikų liniją” nemokamu numeriu 116 111, parašyk mums laišką arba diskutuok su bendraamžiais.

 

<<Atgal


PAGRINDINIAI RĖMĖJAI

  •  

    Paveiksliukas - eu.jpg Paveiksliukas - vkc-logo_vvi_banner200.jpg Paveiksliukas - EEA+Grants+-+JPG.jpg Paveiksliukas - Vilniaus miesto savivaldybe.jpg nordea jpg.jpg teo logo red on transparent(10-50).png Paveiksliukas - Ministry_of_Social_Security_and_Labour_of_the_Republic_of_Lithuania_logo.jpg