Mano vaikas susimušė su kitu vaiku
KLAUSIMAS:
Prieš tris dienas atsitiko tokia situacija, kad mano vaikas per pertrauką susimušė su kitu klasės vaiku. Mano sūnus stipriai sudavė klasiokui. Vyko pokalbis su klasės auklėtoja, su to vaiko tėvais. Mano vaikas visai pasimetęs, sako, kad jį išprovokavo – erzino bei pravardžiavo. Tas tyčiojosi, o mano vaikas liko kaltas. Kaip man reaguoti?
ATSAKYMAS:
Rašote, kad įvyko muštynės tarp Jūsų sūnaus ir kito berniuko. Tas įvykis galėjo sukelti nerimą patiems vaikams ir suaugusiems, todėl suprantame, kad ir Jūs, ir Jūsų sūnus galite jaustis pasimetę. Nors gali atrodyti, jog muštynės yra neatsiejama berniukų bendravimo dalis – juk visiems pasitaiko, tačiau taip nėra. Tai nėra tinkamas elgesys, todėl svarbu suprasti, kas atsitiko ir kas galėjo sukelti muštynes.
Rašote, kad bendraklasis tyčiojosi iš Jūsų berniuko. Sistemingos patyčios gali sukelti įvairias pasekmes: patyrę patyčias vaikai gali jaustis nesaugiai, jiems gali kilti stiprūs neigiami jausmai, tokie kaip liūdesys, baimė, pyktis bei noras "duoti atgal" skriaudėjui. Dažnai vaikai bando patys susitvarkyti su esama situacija ir nedrįsta apie tai papasakoti suaugusiems, prašyti pagalbos – jiems gali būti gėda dėl to, kas vyksta, taip pat vaikai gali nerimauti dėl skubotos ir neprognozuojamos tėvų reakcijos. Tačiau patyčių situacijoje vaikams yra labai reikalinga suaugusiųjų pagalba. Kaip Jūs galite padėti savo vaikui? Pirmiausia, išklausydami jį ir nekaltindami dėl to, kas įvyko per pertrauką. Vaikas turi žinoti, kad jis gali Jumis pasitikėti. Svarbu kalbėti su vaiku ir apie vykusias patyčias: kaip ir kada iš jo tyčiojosi, kaip jis jautėsi, kas būtent įvyko prieš tris dienas ir kas išprovokavo muštynes. Atviras pokalbis gali atnešti sūnui palengvėjimą, o Jūs geriau įsivaizduosite situaciją. Visų antra, su sūnumi reikėtų aptarti, kaip nesmurtiniu būdu galima spręsti patyčias, nes smurtas tik pablogina situaciją. Patiriantys patyčias vaikai gali:
- neagresyviai, bet tvirtai pasakyti "Ne" skriaudėjams arba atsakyti "Man nejuokinga";
- reaguoti humoru, pajuokavimu;
- vengti vietų, kur vyksta patyčios;
- laiku kreiptis pagalbos į suaugusiuosius, kuriais pasitiki.
Ką suaugusieji mokykloje žino apie tai, kad bendraklasis erzino bei pravardžiavo Jūsų sūnų? Gali būti taip, kad buvo tyčiojamasi ne tik iš Jūsų sūnaus, bet ir iš kitų klasės vaikų, todėl apie patyčias svarbu kalbėti su mokyklos darbuotojais bei to vaiko tėvais. Svarbu skatinti juos nagrinėti ne vien įvykusias muštynes, bet ir tai, kas už jų slypi. Taip pat į pokalbį galima pakviesti mokyklos specialistą – psichologą, socialinį pedagogą, kuris galėtų nešališkai įvertinti situaciją ir padėtų ją konstruktyviai išspręsti.
Prisiminkite, sumažinti ar sustabdyti patyčias – ne vieno žmogaus jėgoms. Efektyviam šios problemos sprendimui reikalingas aktyvus mokytojų, mokyklos administracijos, tėvų ir moksleivių įsitraukimas. Stiprybės Jums!